Jak to začalo?

A proč právě Muráňská planina? Protože ji mám rád. 

V roce 1992 mi byla Muráňská planina na středním Slovensku poprvé představena. Tehdy to byla ještě CHKO, až později Národní park. A byla z toho láska na první pohled. Bylo nás víc takových, a protože jsme se tam chtěli vracet a zároveň udělat i něco užitečného, založili jsme s několika přáteli z VŠ malou nadaci, posbírali nějaké peníze a v červenci 1993 vyvezli dvacet dětí z Ostravska na letní tábor. Ubytování nám vstřícná Lesní správa umožnila na tehdy ještě existující hájence na Studni. Zopakovali jsme to ještě v letech 1994 a 1995 a bylo to pokaždé fajn. Rok na to však hájovnu někdo zapálil a naše útočiště lehlo popelem, stejně jako nedaleký seník. Přišli jsme o střechu nad hlavou. 

Tábory jsme dál už nepořádali, ale na planinu jsme jezdili stále. Někteří občas, já prakticky každý rok. Strávil jsem na planině v součtu zhruba dva roky života, poznal spoustu lidí, s mnohými se spřátelil. Na planině žijí a pracují výjimeční lidé, měli byste je poznat.

Prožil jsem řadu zajímavých situací a od místních vyslechl mnoho historek. Už od prvního výletu jsem si dělal poznámky, které jsem postupně přetavoval v krátké povídky. Časem mi formát povídek přestal stačit a rozhodl jsem se pro román. Vymyslel jsem si postavy Marka a Andrei a začal kolem nich nabalovat příběh. Něco jsou vlastní zkušenosti, něco jsem slyšel, hodně jsem si toho vymyslel. Dopsat jej mi trvalo asi 14 let. Teprve v roce 2010 jsem tento romantický thriller dokončil, nazval jej Vysoká cena za lásku, a poprvé jej vydal. 

Vy máte možnost se seznámit s druhým vydáním z roku 2021. Je jen mírně učesané, jinak se od toho původního neliší. Snad jen počtem stránek, těch je ve 2. vydání méně díky lepšímu hospodaření s místem.

Myslel jsem si, že je ten příběh uzavřený, ale mýlil jsem se. Postavy, se kterými jsem se při psaní velmi sblížil a přirostly mi k srdci, svým způsobem obživly a začaly si žít vlastním životem. Chtěl jsem jejich nové osudy zachytit, a proto vzniklo pokračování s názvem Vždycky zaplatíš, žánrově možná víc detektivka jak romantický thriller, které bude k dispozici před letošními Vánocemi.

A už teď vím, že ani touto knihou to neskončí, příští rok (při troše štěstí opět na Vánoce) čeká postavy další dramatické dobrodružství plné lásky. Jmenovat se bude Cena za návrat a vrátíme se zpět na Slovensko, mimo jiné do tajemného pohoří Tribeče, kde jejich osudy navážou v mnohém na události z Vysoké ceny za lásku. Budu rád, když je na jejich pouti budete doprovázet.

Přeji příjemnou zábavu.


© 2021 Bohdan Dlouhý: Vysoká cena za lásku (romantický thriller) 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!